آلمان: همه اجزای توافق وین روی میز استآنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اولاف شولتز، در کنفرانس امنیتی مونیخ در مورد مذاکرات وین، مدعی شد که «چهار عنصر» توافقی بر سر یک جدول زمانی است و بار دیگر بر زمان عادی سازی فشار از سوی غرب بر ایران تاکید کرد.

شولتز به فارس گفت: اکنون فرصتی برای دستیابی به توافقی داریم که امکان لغو تحریم ها را فراهم می کند. اما اگر به سرعت موفق نشویم، خطر شکست مذاکرات وجود دارد.» وی سپس توپ را در خاک ایران پرتاب کرد و افزود: «مقامات ایران یک انتخاب دارند. اکنون زمان مواجهه با حقیقت است.

وی ادامه داد که برنامه هسته ای ایران برای آلمان غیرقابل قبول است و تا حدی به دلیل ثبات آن است، اسرائیل غیرقابل مذاکره است.

این اظهارات در بحبوحه شواهد فزاینده مبنی بر اینکه پایان مذاکرات وین مستلزم تصمیم گیری است، بیان شد.ذهن سیاسی غرب به ویژه واشنگتن برای لغو تحریم ها. پیش از این سخنگوی وزارت امور خارجه گفته بود که در جریان مذاکرات “پیشرفت قابل توجهی” حاصل شده است وین و در صورت جدیت ایران، توافق تا چند روز آینده محقق خواهد شد.

علی باقری نماینده جمهوری اسلامی ایران گفت: ما بیش از هر زمان دیگری به توافق در وین نزدیک شده ایم و به دلیل آنچه که ایران بارها گفته است، ایران تصمیم گرفته است و اکنون این به دیگری بستگی دارد. طرف تصمیم می گیرد.» حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در توئیتی درباره مذاکرات خود با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار پیشبرد مذاکرات در وین شد و گفت: برخی مسائل مهم پیش روی ماست. آخرین “رفتار مسئولانه” غرب.

«علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه در توییتی نوشت: آمریکا و اروپا نتوانستند پایبندی خود به تعهدات برجام را آزمایش کنند. وی پیشتر در توئیتی بازرسی، آزمایش و تضمین را بخش مهمی از یک معامله خوب خواند و افزود: تعهد اثبات شده توسط ایالات متحده مهم ترین تهدید برای هر توافقی است.

هشتمین دور مذاکرات وین پس از توقف 11 روزه مذاکرات هیئت با پایتخت، از سر گرفته شد و مراحل مختلف را طی کرد. مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده اند که به دنبال یک توافق خوب و معتبر وین هستند که منافع مردم ایران را تضمین کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم