آینده ایستگاه فضایی بین المللی در سایه بحران روسیه چگونه است؟ –

[ad_1]

با تشدید بحران در اوکراین، این تهدید قریب الوقوع وجود دارد که روسیه ممکن است ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را ترک کند و آن را به زمین بیاورد. ISS یک سازه فوتبال نزدیک به سیاره است که در حال حاضر هفت فضانورد دارد. اضطراب مورد بحث دو سوال ترسناک را مطرح می کند. اول، آیا روسیه می تواند ایستگاه فضایی را به راحتی فرود بیاورد؟ و دوم، آیا شراکت فضایی پس از جنگ سرد بین روسیه و ایالات متحده پایان خواهد یافت؟ پاسخ به این سوالات پیچیده است.

موضع ناشناخته ایستگاه فضایی بین المللی منعکس کننده شکاف بین دو شریک اصلی است که در حال حاضر موضوع تهاجم روسیه به اوکراین است. نگرانی ها مبنی بر اینکه روسیه ممکن است اجازه فرود ایستگاه فضایی را بدهد، اوایل این ماه و بعد از آن مطرح شد دیمیتری راگوزینمدیر Roscosmos (سازمان فضایی روسیه)، در واکنش به تحریم های آمریکا علیه روسیه، در مجموعه ای از توییت ها او به این ایده اشاره می کند. پس از آن که راگوسین هفته گذشته در تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرد که در صورت ادامه جنگ آمریکا، حمایت Roscosmos از ایستگاه فضایی پایان خواهد یافت، نگرانی ها دوباره مطرح شد.

اما حتی اگر ایستگاه فضایی همچنان در مدار باشد (تقریباً مطمئناً باقی خواهد ماند)، این تنش‌های مداوم سیگنال روشنی است که وضعیت دخالت بین‌المللی در فضا به سرعت در حال تغییر است و نسبت به وضعیت سیاسی روی زمین حساس‌تر می‌شود.

نگرانی در مورد ایمنی ایستگاه فضایی بین المللی واقعی است. زیرا روسیه بخش های کلیدی سیستم رانش ایستگاه فضایی خود را کنترل می کند. همانطور که ایستگاه فضایی بین المللی در مدار می چرخد، گرانش زمین به تدریج آن را به جو می کشد. در نتیجه، ایستگاه فضایی معمولاً از ماژول های پیشرانه تحت کنترل روسیه برای حفظ موقعیت خود در فضا استفاده می کند. بدون این افزایش ارتفاع طبیعی، ایستگاه فضایی به تدریج در جو سیاره سقوط می کند و بیشتر آن می سوزد.

فضانوردان زنده معمولا زمان بیشتری برای فرار از ایستگاه فضایی و بازگشت به زمین دارند. اما برخی از ما ممکن است به اندازه آنها خوش شانس نباشیم. زیرا برخی از عناصر سنگین ایستگاه فضایی ممکن است گرمای جو را تحمل کرده و به زمین بیفتند. در نتیجه، سقوط کنترل نشده ISS می تواند باعث آسیب به ساختمان ها یا کشته شدن افراد شود.

ایستگاه فضایی بین المللی یک سرمایه گذاری مشترک بین ایالات متحده و روسیه است

به دلایل بسیاری، وضعیت فوق بعید است رخ دهد. به عنوان مثال، ناسا تأیید می کند که وضعیت درست است. راگوزین به اغراق و تهدیدهای توخالی نیز معروف است. انهدام ایستگاه فضایی به نفع روسیه نخواهد بود. اگرچه ایستگاه فضایی بین‌المللی اغلب از بخش زیادی از روسیه عبور نمی‌کند، اما Roscosmos ممکن است بخواهد ایستگاه را بدون سرنشین ترک کند. مانند ناسا، برای حفظ ایستگاه فضایی، آژانس فضایی روسیه، که با وجود تنش‌ها در طول زمان، سابقه طولانی همکاری با ایالات متحده دارد، به Roscosmos متکی است. این یکی از ویژگی های مشترک تأسیس ایستگاه فضایی بین المللی است که اکنون بیش از 2 دهه در دسترس است. جان لاکسدونجورج ریکود، بنیانگذار موسسه فضایی دانشگاه جورج واشنگتن، به ریکود گفت: «وضعیت کنونی نتیجه تصمیمی است که 29 سال پیش برای ساخت ایستگاه فضایی برای روسیه و ایالات متحده اتخاذ شد. این وابستگی به روسیه برای حامیان آن تصادفی نیست.»

موشک سایوز شلیک خواهد کرد

روسیه از موشک سایوز برای سفر به ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می کند

با این حال، آینده فضا مانند گذشته منسجم نیست. روسیه نیز مانند آمریکا می خواهد به ماه، مریخ و در نهایت زهره و مشتری سفر کند. اما از آنجایی که کاهش تعهد Roscosmos به ایستگاه فضایی بین المللی آشکارتر می شود، به نظر می رسد این سازمان علاقه مند به همکاری نزدیک با ایالات متحده است. در عوض، Roscosmos آماده می شود تا مسئولیت اکتشاف فضایی خود را بر عهده بگیرد و به جای ناسا با کشورهای دیگر همکاری کند. این مسابقه در حال حاضر در ماه در جریان است. پس از اینکه ایالات متحده از پروژه آرتمیس به عنوان یک تلاش بین المللی به رهبری ناسا برای اکتشاف ماه و آوردن انسان به سطح آن رونمایی کرد، روسیه و چین اعلام کردند که در یک مشارکت جداگانه برای رسیدن به این هدف متحد خواهند شد.

مقالات مرتبط:

ما هنوز به طور قطع نمی دانیم که پیامدهای این سیاست های فضایی جدید چگونه خواهد بود. مشخص نیست که آیا بحران فعلی روسیه روسیه را مجبور به پیشرفت شخصی در فضا خواهد کرد یا خیر. اما ما می دانیم که تنش ها بین روسیه و ایالات متحده، روسکوسموس و ناسا را ​​از هم جدا می کند. این راه را برای همکاری فضایی مدرن هموار خواهد کرد. دوران عدم همکاری بین یک کشور واحد مانند ISS. در عوض، گروه های مختلفی از کشورهای فضایی وجود خواهند داشت که با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

آخرین پاراگراف ایستگاه فضایی بین المللی

سیاست هرگز قصد سرپوش گذاشتن بر ایستگاه فضایی را نداشته است. روسیه و ایالات متحده ساخت اولین ایستگاه های فضایی را در اواخر دهه 1990 آغاز کردند. این همکاری به عنوان یک دستاورد بزرگ مشارکت بین المللی به ویژه در پی جنگ سرد و دهه ها رقابت فضایی تلقی می شود. از آن زمان، ایستگاه فضایی فضانوردانی را از سراسر جهان گرد هم آورده است تا تحقیقاتی را انجام دهند که می تواند به رساندن انسان به اعماق فضا کمک کند. همکاری ISS اکنون شامل 15 کشور مختلف است و از نظر برخی کارشناسان بزرگترین دستاورد بشریت است. موفقیت بسیار فراتر از آنچه در این سیاره اتفاق می افتد است.

اما شرایط به آرامی در حال تغییر است. در سال 2014، روسیه از ایستگاه فضایی به عنوان فشاری برای ایالات متحده برای به رسمیت شناختن اشغال شبه جزیره استفاده کرد. شبه جزیره ای در جنوب اوکراین که این کشور هنوز آن را بخشی از خاک خود می داند. روسیه می گوید اگر ایالات متحده مالکیت کریمه را به رسمیت نشناسد، آموزش فضانوردان را به منطقه منتقل خواهد کرد. در آن زمان، تهدید روسیه جدی بود. زیرا فضانوردان ناسا باید در خاک روسیه آموزش ببینند تا با فضاپیمای روسی سایوز به فضا بروند که تنها راه رسیدن به ایستگاه فضایی بین المللی است. این درگیری ها تنها چند ماه پس از آن رخ داد که ایالات متحده روسیه را برای مجازات حمله به کریمه تحریم کرد. راگوزین در پاسخ به صراحت اعلام کرد که روسکوسموس حمل و نقل فضانوردان ناسا را ​​متوقف خواهد کرد و گفت که ایالات متحده از ترامپولین خود برای بردن آن به ایستگاه فضایی بین المللی استفاده کرده است.

ایالات متحده دیگر برای انتقال به ایستگاه فضایی بین المللی به روسیه وابسته نیست

وندی ویتمن کابپروفسور دانشکده فضایی پیشرفته نیروی هوایی ایالات متحده می گوید: «این حس وجود دارد که ایستگاه فضایی بین المللی جایی است که به یک ابزار چانه زنی در روابط آمریکا و روسیه تبدیل شده است.

خبر خوب این است که ایالات متحده برای انتقال به ایستگاه فضایی بین المللی به روسیه وابسته نیست. اسپیس ایکس از سال 2020 با کپسول اژدها فضانوردان ناسا را ​​به ایستگاه فضایی می فرستد. خبر منفی این است که به نظر می رسد روسیه توجه بیشتری به ایستگاه فضایی دارد. سال گذشته به دلیل تحریم های آمریکا تهدید کرد از ایستگاه فضایی خارج می شود.

بدتر از آن، روسیه یک ماهواره موشکی شلیک کرد که پاییز امسال با یک موشک سقوط کرد. موشک ضد ماهواره هزاران کشته برجای گذاشت که برخی ایستگاه فضایی را تهدید کردند. این آزمایش می تواند جان فضانوردان این کشور را به خطر بیندازد و آنها را مجبور به پناه بردن به فضاپیما چند ساعتی به طول انجامید.

در هفته گذشته وضعیت بحرانی تر شده است. زمانی که آژانس فضایی روسیه اعلام کرد که دیگر با آلمان در آزمایش های علمی در ایستگاه فضایی همکاری نمی کند. این کشور همچنین تهدید کرده است که از زمان وقوع این اتفاق، موتورهای موشک بالستیک را به ایالات متحده نمی فروشد. راگوزین همچنین تکرار کرد که بدون کمک روسیه، ناسا باید راه دیگری برای رسیدن به ایستگاه بیابد. این بار او یک «مسواک» را معرفی کرد. همچنین اوایل این هفته، خبرگزاری بین المللی روسیه (ریا نووستی) یک ویدیو در کانال تلگرام خود قرار دهید فضانوردان با مارک وندی، فضانورد فعلی ناسا در ایستگاه خداحافظی کردند و سپس بخش روسی را از بقیه ایستگاه جدا کردند.

نامراتا گوسوامییک پژوهشگر مستقل سیاست فضایی گفت: روسیه احتمالا قبل از سال 2025 ایستگاه فضایی بین المللی را به دلیل وضعیت ژئوپلیتیک اوکراین ترک خواهد کرد. اگر روسیه قبل از سال 2025 به دلیل بحران اوکراین ایستگاه را ترک کند، ساخت و ساز سریع است [جایگزین] چرخه پشتیبانی روسیه برای ISS دشوار خواهد بود.

علیرغم بحران کنونی، ناسا سعی کرده است ظاهر طبیعی خود را در ایستگاه فضایی حفظ کند. این آژانس اخباری در مورد آزمایش های علمی در حال انجام در ایستگاه منتشر کرد و حتی کنفرانس مطبوعاتی را برای اعلام اولین ماموریت شخصی به ایستگاه فضایی بین المللی که قرار بود در 10 آوریل 1401 پرتاب شود ترتیب داد، اما در پشت صحنه، ایالات متحده در تلاش برای یافتن فضایی بدون روسیه است. . نورثروپ گرومن قبلاً داوطلبانه برای ساخت یک پیشرانه جایگزین مدل روسی و ایلان ماسک شده است. در توییتر اعلام شد SpaceX نیز می تواند کمک کند.

فضانورد Crow Dragon Space X

اسپیس ایکس به وابستگی ناسا به روسیه برای دسترسی به ایستگاه فضایی بین المللی تا سال 2020 پایان داد.

این اقدامات می تواند ایستگاه فضایی را برای سال ها بدون روسیه در حرکت نگه دارد. اما ISS برای همیشه روی زمین نخواهد بود. ناسا همچنین قصد دارد ایستگاه فضایی بین المللی را تا پایان این دهه تعطیل کند. در آن زمان، ایستگاه به تدریج از مدار در سراسر منطقه دورافتاده اقیانوس آرام خارج می شود و راه را هموار می کند. بگذارید ایستگاه فضایی جایگزین آن شود. ایستگاه های جدید شامل ایستگاه فضایی تیانگونگ چین، اولین ماژول است که در اوایل سال جاری پرتاب شد و فضانوردان اکنون در آن زندگی می کنند. انتظار می رود ساخت ایستگاه چینی تا پایان سال 2022 تکمیل شود. ایالات متحده همچنین بودجه ارتقای ایستگاه فضایی خصوصی بزرگ را تامین می کند. روسیه و هند قصد دارند ایستگاه های فضایی ملی خود را در دهه آینده راه اندازی کنند. از آنجایی که این ایستگاه ها عموماً برای کشورهای خاصی در دسترس خواهند بود، ممکن است به اندازه ایستگاه فضایی بین المللی عمومی نباشند.

روسیه در حال ساخت مسیر جدیدی در فضا است

برخی از برنامه های فضایی کوتاه مدت روسیه حداقل در حال حاضر تحت تأثیر بحران فعلی قرار نگرفته است. مثلا، مارک ونده هیفضانوردان ناسا قرار است اواخر این ماه با دو فضانورد در فضاپیمای روسی سایوز به زمین بازگردند. به گفته ناسا، روسیه و ایالات متحده با یکدیگر در این آموزش کار می کنند. آژانس فضایی نیز در نظر دارد آنا کیکینا، برای انتقال فضانوردان روسی به ایستگاه فضایی تا پایان سال 2022 با کپسول Crow Dragon Space X. با این حال، جنبه های دیگر برنامه فضایی روسیه، مانند همکاری با آژانس فضایی اروپا در پرتاب ماهواره ها، هنوز تصمیم گیری نشده است و ممکن است نشان دهنده رویکرد جدید Roscasmus باشد.

همیشه این امکان وجود دارد که Roscasmos به زودی بیاید و با ناسا صلح کند

همچنین برنامه هایی برای ماموریتی برای رفتن به اعماق فضا در حال انجام است. Roscosmos قرار است تا اواخر سال جاری رباتی را با آژانس فضایی اروپا به سیاره سرخ بفرستد. اما در حال حاضر، مقامات می گویند همکاری بعید است. راگوزین همچنین اعلام کرد که روسیه از طرح آمریکا برای ارسال فضاپیما به زهره خارج خواهد شد. کارگردان Roscosmos یک بار گفت که زهره یک “سیاره روسیه” است.

مشخص نیست که آیا بحران روسیه بر همکاری روسیه با برنامه فضایی خود تأثیر خواهد گذاشت یا خیر. در سال‌های اخیر، آژانس‌های فضایی دو کشور یک طرح جامع همکاری فضایی را تدوین کرده‌اند. از جمله تلاش برای ساختن پایه ای روی ماه. جای تعجب نیست که آژانس فضایی چین به جای ناسا با Roscosmos همکاری می کند. لایحه ای که در سال 2011 توسط کنگره آمریکا تصویب شد، ناسا را ​​از همکاری با آژانس فضایی چین منع کرد و در نتیجه هیچ یک از فضانوردان چینی هرگز به ایستگاه فضایی بین المللی سفر نکردند.

مقالات مرتبط:

اما این بدان معنا نیست که روابط فضایی روسیه و چین قطعی خواهد بود. اگرچه راگوسین می‌گوید Roskosmos می‌تواند با خرید فناوری فضایی از چین از تحریم‌ها جلوگیری کند، به یک دلیل می‌توان باور داشت که هرگز چنین نخواهد شد. چین به طور کامل از تهاجم روسیه به اوکراین حمایت نکرده است و ممکن است مایل نباشد که با روسیه مجرم مجازات شود. هند که در اواخر سال گذشته بر سر همکاری فضایی با روسیه به توافق رسید، ممکن است در مورد مشارکت در برنامه فضایی روسیه تجدید نظر کند.

مشخص نیست که عدم همکاری روسیه با سایر کشورها چقدر اهمیت دارد. Roscosmos قصد دارد ایستگاه فضایی ملی خود را بسازد که قرار است در سال 2025 تکمیل شود. روسیه قبلاً کار بر روی اولین ماژول ایستگاه را آغاز کرده است. نباید نادیده گرفت که روسیه مدت ها قبل از پیوستن به ISS در مسابقه فضایی جنگ سرد پیشرو بود.

در نهایت، همیشه این احتمال وجود دارد که Roscasmus سقوط کند و با ناسا صلح کند. تیزر مویر هارمونیرئیس مجموعه آپولو در موزه ملی هوانوردی اسمیتسونیان گفت: در طول جنگ سرد، اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده علیرغم تلاش برای نابودی یکدیگر در زمین تلاش کردند در فضا با یکدیگر همکاری کنند. هارمونی گفت: همیشه ترکیبی از رقابت فضایی و همکاری بین ایالات متحده و روسیه وجود داشته است.[ad_2]

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channelدانشگاهdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهان