بیجامی برجامی در بورس

[ad_1]

اولین روز معاملات در آخرین ماه سال بورس با افت 0.6 درصدی شاخص کل بورس به پایان رسید. در این بین قرار گرفتن در حوزه مذاکرات برای احیای برجام منجر به انجام معاملات از دو طرف ریالی و دلاری شده است. کارشناسان معتقدند اگرچه کاهش ارزش دلار ممکن است در کوتاه مدت منجر به افزایش فروشندگان در بورس شود، اما در بلندمدت جو مثبتی ایجاد می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، اولین روز از آخرین ماه سال با از سرگیری برجام و پایان مذاکرات هسته ای خوش بینانه سپری می شود. از رئیس دولت سیزدهم و وزیر امور خارجه تا مذاکره کنندگان خارجی، همه اعلام کرده اند توافق هسته ای در راه است. در همین حال افت بازار ارز ادامه داشت و روز گذشته دلار آزاد با افت روزانه حدود 300 تومان به 25 هزار و 600 تومان داد و ستد شد. با قوی‌تر شدن پتانسیل توافق هسته‌ای در روزهای آینده، بازارها پیش‌بینی می‌کنند که وضعیت بازارهای مالی، به‌ویژه بازار سهام همچنان داغ است. در این مورد دو دیدگاه وجود دارد؛ برخی کارشناسان با اشاره به کاهش ارزش دلار، روز قرمز را برای بورس پیش بینی کردند.

نظرات گروه های دیگر متفاوت است. آنها می گویند در کوتاه مدت ممکن است سهام برخی شرکت های متاثر از دلار سقوط کند اما توافق هسته ای به نفع کل بورس خواهد بود و با احیای برجام، بورس در میان و بلندمدت سود خواهد برد. مدت، اصطلاح. فاز.

احسان رضاپور یکی از این کارشناسان است که معتقد است در کوتاه مدت ارزش دلار کاهش می یابد اما پس از هیجانات ناشی از تضعیف برجام با توجه به شرایط اقتصاد کشور به تعادل باز می گردد. وی تاکید کرد: تاثیر بلندمدت توافق هسته‌ای بر بورس مثبت خواهد بود و حتی شرکت‌هایی که مستقیماً از دلار متاثر می‌شوند نیز از رفع محدودیت‌ها سود می‌برند و سود آنها بهبود می‌یابد.

مشروح گفتگوی «اقتصاد جهانی» با کارشناسان بورس را در ادامه بخوانید:

در روزهای اخیر، زمزمه‌هایی در مورد توافق هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و از سرگیری آن بیش از هر زمان دیگری شنیده می‌شود. امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز دو شب قبل از توافق مذاکراتی را انجام داد و پیش بینی کرد که برجام در روزهای آینده بازگردانده شود، بنابراین کارشناسان به تحلیل و پیش بینی وضعیت بازارهای مالی در روز پرداختند. پیش بینی های متفاوتی از وضعیت بازار سرمایه وجود دارد. برخی کارشناسان بر این باورند که توافق هسته ای دو اثر کوتاه مدت و بلندمدت بر بورس دارد و وضعیت کلی بازار سرمایه پس از توافق بهبود خواهد یافت. ارزیابی شما چیست؟ پس از احیای برجام چه سرنوشتی در انتظار بورس است؟

به گفته وی، اگر قرار است مذاکرات به نتیجه برسد و توافق هسته ای حاصل شود، باید بازار سرمایه را موشکافی کرد و از دو زاویه تحلیل کرد. قراردادهای عمده اثرات کوتاه مدت بر بازار سهام و اثرات بلند مدت دارند. تاثیر بلندمدت توافق هسته ای بر بازار سهام مثبت است. اثرات کوتاه مدت ناشی از شرایط روانی است که توافق هسته ای ممکن است بازارهای مختلف را تحت تأثیر قرار دهد و طبیعتاً بازارها را با اخبار و حواشی خاص خود تحت تأثیر قرار دهد. با توجه به انتظارات ناشی از این خبر، بازار اثرات روانی را تجربه می کند. این تأثیرات ممکن است در بازار ارز و در بازارهای طلا، مسکن و بورس بیشتر باشد.

با توجه به اینکه بورس در ماه های اخیر ریزش داشته و همه شاخص های بورس افت شدیدی داشته اند، آیا هیجان توافق هسته ای می تواند در کوتاه مدت باعث افت بورس و افزایش عرضه در بازار شود؟

انتظار کوتاه مدت این است که با پیش بینی افزایش قیمت دلار شاهد افزایش فروشندگان و همچنین افزایش عرضه در بازار دلار باشیم که شاید برخی قبلاً تصور می کردند به دلیل گشایش ها و دسترسی های نوظهور کاهش یابد. با وجود منابع و ابزارهای بیشتر در ارز، هر چه دولت مجبور باشد بازار ارز را تنظیم کند، انتظارات عمومی از رشد بخش دولتی کاهش می یابد. این پیشنهادات که از این طریق انجام می شود ممکن است در کوتاه مدت منجر به کاهش قیمت ها در بازار ارز شود. سایر بازارها، مانند طلا، ممکن است تحت تأثیر میزان نقدینگی یا ارزشی که دارند، باشند. طبیعتا بازارهایی مانند بازار طلا که اکنون وابسته به نرخ ارز هستند، ممکن است بیشتر تحت تاثیر قرار بگیرند و بازارهایی مانند بازار مسکن که تاثیر کندتری بر بازار ارز دارد، واکنش متفاوتی داشته و داشته باشند. تاثیر کاهش نرخ ارز کاهش شدید ارزش دلار باعث رکود می شود. در بازار سرمایه و همچنین شرکت های فعال در صنایع مختلف ممکن است شاهد افزایش فشار فروش بر صندوق های ارزی باشیم. به عنوان مثال، صندوق های طلا ممکن است شاهد افزایش عرضه باشند. علاوه بر این، شرکت‌هایی که در طبیعت بر صادرات و ارز خارجی تمرکز می‌کنند ممکن است با فشار فروش مواجه شوند و شاهد کاهش در بخش‌بندی بازارهای متقابل باشند.

اما در ماه‌های اخیر، به‌ویژه در هفته‌های منتهی به فوریه که خبرهای مربوط به توافق هسته‌ای فاجعه‌بار اعلام شد و احتمال وقوع مجدد آن در حال ظهور است، شاهد افزایش خصومت‌ها و کوتاه‌مدت و اثرات منفی. به نظر می رسد توافق برنده شده است!

در دهه سوم بهمن ماه با توجه به خوش بینی هایی که به وجود آمد، بخشی از سهام تحت تاثیر قرارداد با کاهش قیمت ارزشی بازار مواجه شدند، در واقع از این اتفاق استقبال کردند و بخشی از این انتظار کاهش یافت. به نظر می رسد پس از اعلام توافق هسته ای، حتی در نمادگرایی تاثیرگذار بورس نیز شاهد شتاب چندانی نباشیم. با توجه به تاثیر و افت شدید بازار در 18 ماه گذشته، انتظار افت محسوسی در بازار سرمایه وجود نداشت، اما پس از کاهش هیجانات (که به نظر می رسد تا چند هفته دیگر اتفاق بیفتد) و پس از معامله، انتظار افت محسوسی در بازار سرمایه وجود نداشت. بازار ارز از جمله بازار سرمایه در حال بازگشت به وضعیت منطقی تر است. و به اصطلاحات عقلی خود بازگردند.

برخی از کارشناسان اقتصادی نیز پیش بینی می کنند که نرخ ارز در بلندمدت کاهش نخواهد یافت و دوباره شروع به رشد خواهد کرد.

متاسفانه با توجه به شرایط اقتصادی کشور، نقدینگی، تورم و محدودیت‌ها حتی فضای اقتصادی کشور را تحت الشعاع قرار می‌دهد با احیای برجام، پیش‌بینی می‌شود در میان‌مدت و بلندمدت، نرخ ارز دوباره افزایش یابد. ، اما نه. روی تجربه در سطح معقول و متعادل تمرکز کنید. میانگین نرخ ارز برای سال آینده نباید کمتر از 23 هزار تومان باشد. از آنجایی که دلار 23 هزار تومانی نزدیک به نصف دلار است و میانگین قیمت آن در سال آینده کمتر از این رقم به نظر نمی رسد، تاثیر گشایش برجام بر صنعت ما بسیار مثبت خواهد بود. تأثیراتی مانند باز کردن یک شرکت به بازارهای بین‌المللی که می‌تواند حجم فروش آن‌ها را افزایش دهد یا محدودیت‌های تجاری یک کسب‌وکار را کاهش دهد، می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا محصولات خود را نزدیک به قیمت‌های معمولی بدون ارائه تخفیف‌های زیاد بفروشند. همچنین شرکت ها در سال های اخیر به دلیل محدودیت ها و جریمه ها هزینه های قابل توجهی را برای حمل و نقل منابع خود متحمل شده اند. آنها هزینه بالایی برای دسترسی به منابع مالی حاصل از فروش محصولات خود در بازارهای بین المللی دارند. به نظر می رسد با توافق برجام هزینه انتقال منابع مالی برای آنها بسیار کاهش یابد تا این سه عامل در کنار فراهم شدن امکان اجرای طرح های توسعه و ارتقاء موتور و دسترسی به فناوری های نوین تاثیر مثبتی داشته باشد. . بهبود سود شرکت یا کاهش هزینه های عملیاتی آنها.

این اثرات تا چه زمانی مشاهده شده است و آیا باید انتظار داشت که این اثرات در مدت کوتاهی پس از معامله در بازار وجود داشته باشد؟

این اثرات در کوتاه مدت دیده نمی شوند و ممکن است ماه ها طول بکشد تا مشاهده شوند. در توافق قبلی تاثیر برجام بعد از 60 ماه بر بازار سرمایه دیده شد زیرا توافق هسته ای می تواند منجر به انعقاد قراردادها یا تجدید ساختار مالی یا کاهش هزینه ها و افزایش درآمد در بخش های مختلف شود. از سوی دیگر، با توجه به اتفاقاتی که اخیراً در بازار رخ داده و خوش‌بینی‌هایی که در بازار در حال رخ دادن است، بازار با تأثیرات جدی مواجه است و نیاز به زمان دارد تا دوباره اعتماد را به دست بیاورد، بنابراین ماه‌ها طول می‌کشد تا نشانه‌هایی از بهبود مشاهده شود. با گذشت زمان ممکن است به فصل مونتاژ نزدیک شویم و این باعث می شود که تقریباً انتظار داشته باشیم که با نزدیک شدن به فصل مونتاژ شاهد بهبود وضعیت بازار باشیم.

با توجه به این شرایط، سهامدار «منفعل» یعنی سهامداری که در بلندمدت به بازار سرمایه نگاه می کند، متزلزل نیست، کدام گروه باید سرمایه گذاری و خرید را در دستور کار خود قرار دهد؟ به عبارت دیگر، یک صنعت خوب برای خرید در روزهای آینده با فرض احیای برجام چه ویژگی هایی دارد؟

وقتی وارد می شویم، با فرا رسیدن سال جدید، شرکت ها باید در نظر داشته باشند که به دلیل تغییر در هزینه های انرژی، تغییر در سیاست های تعرفه ای فروش محصولات یا تامین مواد اولیه و وابستگی ها، شرایط باثبات و پایدارتری وجود دارد. در مورد مسائل پولی..

علاوه بر این، شرکت‌هایی که برنامه‌های توسعه در مجمع خود دارند، سودهایی را تقسیم می‌کنند که سرمایه‌گذاران را جذب می‌کنند. شرکت هایی با این ویژگی ها در حال حاضر و ماه های آینده شانس بیشتری برای حضور در بازار سرمایه دارند و در نتیجه این نمادها مورد استقبال هر چه بیشتر بازاریابان و سهامداران قرار خواهند گرفت.

نکته کلیدی که در اینجا باید به آن توجه کرد، قیمت های جهانی است، چرا که در برخی مناطق بازار جهانی در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است، اما در برخی موارد به دلیل قیمت گذاری دیکتاتوری برخی صنایع، آثار این افزایش قیمت ها ناکام مانده است. درآمد آنها، بنابراین اگر قیمت های جهانی کاهش یابد، باید شاهد کاهش سود این گونه شرکت ها باشیم.

این شرکت ها به دلیل سیاست های قیمت گذاری کنترل شده قادر به استفاده کامل از افزایش قیمت های جهانی نیستند و در عین حال کاهش قیمت های جهانی می تواند برای آنها خطرآفرین باشد، بنابراین سهامداران باید به روند بازار و محصولات بالقوه توجه کنند. همچنین انتظار تثبیت یا افزایش قیمت آنها را داشته باشید، به محصولاتی که با رشد سریع همراه هستند توجه کنید و تمایل به بهبود آن محصولات داشته باشید.

علاوه بر این به نظر می رسد وضعیت بازار نفت و انرژی در شرایط کلی اقتصاد کشور قرار دارد. این موضوع می تواند به شکل دیگری بر کل بازار سرمایه نیز تأثیر بگذارد، زیرا دولت نیاز کمتری به انتشار اوراق بهادار یا تأمین مالی از طریق بازار سرمایه خواهد داشت و این می تواند بر نرخ بهره و چشم انداز کلی بازار سرمایه تأثیر بگذارد.

[ad_2]

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

سیستم کنترل از راه دور: انقلابی در دنیای امنیت و اتوماسیون
سیستم صوتی هوشمند خانگی: یک نگاه جدید به اتصال صدا در خانه
Discover the Art of Tipping People in Livegirlcamshub.com
بازی انفجار چیست؟
دفتر کار درسی: ابزار مهم برای پویش تحصیلی
انتشارات پویش: کتاب کار ریاضی
تماس با ما