خطیب زاده: مشکل احراز هویت تقریباً برطرف شده است

[ad_1]

سخنگوی وزارت خارجه گفت که مذاکرات در وین دستور کار مشخصی دارد. این تیم نتایج جدیدی اعلام نکرد.

به گزارش فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه شنبه شب در مرکز آموزشی جهاد اکبر اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان مشهد گفت: تیم مذاکره کننده در وین دستور کار مشخصی دارد. این تیم نتایج جدیدی اعلام نکرد. نمی شود در مورد برجام صحبت کرد و بعد گفت که این تیم باید برجام را بر اساس آنچه من گفتم درست کند.

وی افزود: برجام با تمام هماهنگی ها یک بار نوشته، امضا و مهر شد. انتقاداتش را شنیده ایم و قدرتش را هم شنیده ایم. حقیقت این است که دکتر باقری برجام جدیدی نخواهد نوشت. دکتر باقری و تیمش بودند تا مطمئن شوند که اگر آمریکا می خواهد به برجام بازگردد، اکنون به مسیری برمی گردد که منافع موعود، قراردادی یا مکتوب در برجام به آن دست می یابد. در غیر این صورت آمریکا به راحتی می تواند به برجام بازگردد. این دستور کار تیم است. هر شغل و مذاکره ای نظمی دارد و موفقیت با ترتیب مذاکره سنجیده می شود.

ریاست این مذاکرات بر عهده شورای عالی امنیت ملی است

خطیب زاده خاطرنشان می کند: اگر هیئت جمهوری اسلامی ایران در وین از خط قرمزها عبور کند، چند ماه پیش به نتیجه می رسیم. در همین حال، وزارت امور خارجه در حال مذاکره است و مذاکرات در شورای عالی امنیت ملی در حال انجام است. ریاست شورای عالی امنیت ملی. اعضای آن پنج نفر از اعضای دولت و پنج عضو توسط رهبر انتخاب می شوند. بنابراین، کار خیلی پیچیده نیست.

تیم های مذاکره شبانه روز در دسترس نیستند

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: مذاکره به نفع ملت حد وسط ندارد شب و روز. من متعهد می شوم که آنچه تاکنون رخ داده احترام به حقوق و منافع افراد و ملت است.

وی گفت: «مذاکرات به حالت تعلیق درآمده است. نفس می کشد. هماهنگ کنندگان اتحادیه اروپا خواستار توقف این کار شده اند. قبل از آن چند مکث داشتیم نه به درخواست هماهنگ کننده.

خطیب زاده گفت: ما در موقعیتی نیستیم که بتوانیم معامله را اعلام کنیم. اگر باشیم اعلام می کنیم. بر کسی پوشیده نیست که روسیه اخیراً درخواست جدیدی ارائه کرده است. هر کشوری می تواند درخواست کند. همه این درخواست ها توسط کمیته مشترک در وین بررسی می شود. آنچه به ما اشاره می کند منافع ملی است.

ما دنبال منافع ملت هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما در خدمت منافع ملت هستیم. اگر به چند قطعنامه برسیم که بین ما و آمریکا باقی بماند، صحنه کاملاً متفاوت خواهد بود. اما در حال حاضر حداقل در یک یا دو موضوع اصلی در آن نقطه نیستیم.

منافع اقتصادی مردم ایران باید رعایت شود

خطیب زاده افزود: اصلی ترین موضوعی که بین ما و آمریکا مطرح شده بحث جنسیت است که باید به نفع اقتصادی مردم ایران حل شود. یعنی گفتیم همه تحریم هایی که مانع از منافع اقتصادی ایران می شود لغو شود. بحث این است که در این همه عزم ما یک چیز می گوییم و آنها چیز دیگری می گویند. ما می گوییم تمام زنجیره اقتصادی تحریم شده ایران باید آزاد شود. نفت، پتروشیمی، فولاد، ساختمان، فلزات گرانبها، بیمه، حمل و نقل، هوانوردی، دریایی، ریلی و… برای به دست آوردن همه اینها مذاکره کردیم.

وی گفت: آمریکایی ها می گویند ما سه لیست داریم: سبز، زرد و قرمز. لیست سبز قابل قبول است. در این لیست، اکثر افراد مراجعه می کنند. ما در حال بحث در مورد لیست زرد هستیم. اما در مورد کل لیست قرمز مذاکره نکردیم. همچنین مسائل موشکی و حقوق بشر و منطقه و مقوله غیرهسته ای. همه مذاکرات در این بعد می گویند ما این لیست قرمز را قبول نداریم و نمی شناسیم. علاوه بر این، مذاکرات ما به صورت غیرمستقیم انجام شد.

مشکل حسابرسی تقریباً برطرف شده است

خطیب زاده در پاسخ به سؤالاتی درباره بازرسی ها گفت: مشکل بازرسی ها این است که وقتی آمریکایی ها می گویند تحریم ها برداشته شده، در عمل این اتفاق می افتد. این موضوع همیشه تایید شد. اکنون در نقطه ای هستیم که مشکلات ما در این زمینه تقریباً حل شده است.

یکی از مهمترین ابعاد تضمین هسته ای و حفظ موفقیت هسته ای ماست.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: از نظر اطمینان، گام بعدی این است که بله و یکی از جدی ترین موضوعاتی است که تاکنون رد و بدل شده است. “بحث گسترده ای در مورد چگونگی انجام این کار و اینکه آنها ابتدا باید این کار را انجام دهند وجود داشته است. ما گفتیم که رنج زیادی می کشیم. سانتریفیوژهای ما توسط اسرائیلی ها منهدم شد و منهدم شد و ما IR6 را وارد کردیم. آنها گفتند که باید این کار را انجام دهند. همه از بین می روند ما گفتیم این کار را نمی کنیم ماه هاست در حال مذاکره هستیم.

تمام دستاوردهای هسته ای حفظ شده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور گفت: تمامی دستاوردهای هسته ای حفظ می شود. ما امنیت بالایی را در برجام حفظ می کنیم و آن تحول سریع برنامه هسته ای ایران است. قبول نمی کنند. ما گفته ایم که بزرگترین تضمینی که از شما می گیریم توقف یا کاهش برنامه است، هسته ای، به این معنا، یک بار دیگر فرض کنید به توافق برسیم، اگر دوباره ترامپ پیدا شود، شما و بایدن می خواهید کاری انجام دهید، ما می توانیم بازسازی کنید. هر آنچه امروز داریم در کمترین زمان ممکن. همه اینها پنهان و پنهان نیست.

روزی که توافق حاصل شود، آن را علنی می کنیم

وی در پاسخ به سوالی درباره جزئیات این معامله گفت: نمی توانم وارد جزئیات شوم. چون به توافق نرسیدیم. چه جزئیاتی را ذکر کنم؟ روزی که توافق حاصل شود، آن را علنی می کنیم. در صورت توافق، همان متن توافقنامه در سایت وزارت امور خارجه قرار می گیرد تا همه آن را بخوانند و با چشمان مشکوک خود خطای دستور ما را بگیرند.

ما با جنگ مخالفیم و جنگ را رد می کنیم

خطیب زاده همچنین با اشاره به تحولات و درگیری های اخیر روسیه و اوکراین گفت: ما یک لحظه تاریخی بسیار مهم در تاریخ معاصر داریم. نقطه عطفی رخ داده است و همه تلاش می کنند از یک رویارویی هسته ای جلوگیری کنند و ما را از کنترل جنگ خارج کنند. مقام معظم رهبری به موضع ما اشاره کردند و وزارت امور خارجه هم همینطور. ما با جنگ مخالفیم و جنگ را رد می کنیم. اگرچه جنگی که امروز رخ داد ریشه در گسترش چندین دهه ناتو محور ناتو داشت، اما امروز شلیک شد. اطلاعات، فرهنگ، سیاست، جنگ اقتصادی چندین دهه است که ادامه دارد و امروز به جنگی تبدیل شده است که ما آن را رد می کنیم. ما نه تنها موافق نیستیم، بلکه تمام تلاش خود را می کنیم تا مذاکرات را آغاز کنیم و به این جنگ پایان دهیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری در 33 سال مسئولیت رهبری انقلابی حکیمانه همواره کشتی ای بوده اند که این کشتی را از این گونه برخوردها دور نگه داشته اند. برای آنها، جنگ هرگز یک گزینه نبود. در مواضع قبلی ما نیز اصول سیاست خارجی ما رعایت شده است.

[ad_2]

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

مکمل کراتین بدنسازی: راهی برای افزایش قدرت و حجم عضلات
زیباترین ورق های شیروانی: هنر و جلوه یکپارچه در خودروها
بازی انفجار ایرانی: جذابیت و اثرات آن
مکمل گینر: راهی برای افزایش وزن و اندام بدن
سایت انفجار ایرانی با درگاه مستقیم: برنده شدن به راحتی
خرید عمده تیشرت مردانه: راهی برای تازیانه کردن استایل شما
تماس با ما