دو مقصد مختلف ایرانی در اروپا

[ad_1]

مهدی طارمی و علیرضا بیرانوند از لژیونرهای فوتبال ایران هستند که با وجود شباهت زیاد، مسیرهای متفاوتی را در پیش گرفته اند. هر دو که کم و بیش در میان پرکارترین بازیکنان پرسپولیس، موفق ترین بازیکنان تیم ملی و لژیونرهای سرشناس فوتبال ایران هستند، اکنون احساسات متفاوتی دارند. یکی افت کرده و دیگری بسیار درخشان است که تیم فعلی او با وجود بزرگ بودن، کوچک به نظر می رسد. مقایسه علیرضا بیرانوند و مهدی طارمی قابل توجه است زیرا اوج فوتبال در پرسپولیس است و با وجود پست های مختلف، هر کدام از بهترین های تیم ملی هستند اما اتفاقی که می افتد این است که علیرضا بیرانوند در کوه می افتد و مهدی طارمی. در او است. چگونه به یک جلسه برویم؟

به گزارش شرق، علیرضا بیرانوند یکی از بهترین دروازه بان های امروز ایران است. او نمونه بارز کار سخت است. زندگی بیرانوند آنقدر سناریوهای مختلف دارد که تک فیلمسازی آن نمی تواند تمام واقعیت را بیان کند. با این حال زندگی حرفه ای او قبل و بعد از حضور در پرسپولیس قطعا محدود بود. «بیرو» در پرسپولیس بیشتر شناخته شد، در آسیا درخشید و دروازه بان شماره یک تیم ملی شد. گفته می شود بیرانوندی که در پرسپولیس بازی می کرد یکی از دو دروازه بان برتر آسیا است. علیرضا برای داشتن زندگی حرفه ای بهتر، مثل بقیه تصمیم گرفت به جام ملت های اروپا برود تا معجزه زندگی اش را رقم بزند. او آنتورپ را در لیگ بلژیک آغاز کرد تا دوران جدیدی را آغاز کند. علیرضا علیرغم اخطارهایی که برای این انتخاب به او داده اند، می گوید تنها 6 ماه در این تیم خواهد بود و سپس راهی یکی از تیم های مطرح اروپایی خواهد شد. بیرانوند روحیه خوبی دارد اما به این فکر نمی کند که شش ماه روی صندلی بنشیند تا فرصت بازی پیدا کند. حضور در بلژیک آنطور که انتظار می رفت برای بیرانوند خوب نبود. او در این لیگ در 10 مسابقه 11 گل به ثمر رسانده و 4 گل نیز به ثمر رسانده است. صندلی ها و ردیفی از صندلی ها باعث می شود که دروازه بان تصمیم به جدایی بگیرد.

انتخاب تیم جدید حتی به صورت قرضی دومین اشتباه بیرانوند در اروپا است. او از طریق آنتورپ به تیم ضعیف تری در فوتبال اروپا رفت و این بار در لیگ پرتغال، بواویستا. به امید ترمیم “بیرو” این بار از هفته اول تمرین کرده است. او مریض نبود، جراحتی نداشت و مشکل ویزا نداشت. در این تیم ضعیف پرتغالی که دروازه بان اصلی این بازیکن 40 ساله است، انتظار می رود بیرانوند به زودی ستاره شود اما او تا هفته آخر یعنی از هفته هفتم تا چهاردهم همچنان هفت هفته نیمکت نشین است. قبل از اینکه مجروح شود او فرصت بازی دارد. بواویستا را برد. آمارها در این مدت چندان روشن نیست. 8 بازی، 675 دقیقه، 15 گل خورده و تنها دو کلین شیت. از دو کلینیک، تنها یکی در 90 دقیقه مطالعه تمام وقت او شرکت داشت.

بدتر از آن، از همان 45 دقیقه بازی در هفته چهاردهم لیگ پرتغال تا کنون، 25 هفته از لیگ گذشته، بازی دیگر به علیرضا بیرانوند نرسید! تقریباً سه ماه روی مبل بنشین! آفتاب او آنقدر زیاد است که حالا جایش را در تیم ملی از دست داده و پشت حصار دروازه بان خوبی به نام امیر عابدزاده گیر کرده است. بیرانوندی که شش ماه است در اروپا حضور دارد، دو فصل است که از تیمی به تیم دیگر منتقل شده است. آینده ستاره تیم ملی ایران که مدافع تورینو می گفت می تواند برای سری آ غافلگیرکننده باشد، حالا او در تیم معلولی مثل بوآویستا بازی نمی کند. بیرو که روزهای نابی را در فوتبال ایران با مهار پنالتی رونالدو در جام جهانی سپری کرد و ژاوی را در لیگ قهرمانان آسیا شرمنده کرد، حالا چاره ای جز این ندارد. بدون گارانتی بازی در اروپا بمانید یا با گارانتی 100% بازی به ایران برگردید.

پورتو به مهدی افتاد

اگر سرنوشت دروازه بان ستاره پرتغالی پرسپولیس خوب نباشد، سرنوشت مهاجم سابق این تیم که حالا بحث های مختلفی درباره آن مطرح است، روشن شده است. مهدی طارمی سه گانه پورتو اگر بهترین بازیکن لیگ این کشور نباشد قطعا بهترین مرد امروز است. او هم مانند علیرضا بیرانوند روابط فوتبالی خود را به دوران قبل و بعد از حضور در پرسپولیس گره زده است اما برخلاف علیرضا شاید در انتخاب تیمش برای دوران حرفه ای خود دقت بیشتری داشته است. طارمی پس از پرسپولیس راهی الغرافه قطر شد و با وجود شایعاتی مبنی بر بازگشت او به ایران، به صورت ناشناس لیگ پرتغال و تیم ریو آوه را ترک کرد.

ذاتا با شکوه؛ 37 بار بازی کرد، 21 گل زد و 5 گل ارسال کرد. کار به جایی می رسد که دو تیم معروف پرتغالی پورتو و بنفیکا برای گرفتن او سر می شکند. سرانجام بخت با ستاره تیم ملی ایران به پورتو پیوست. طارمی در اولین فصل حضورش در پورتو هفت هفته نیمکت نشین شد اما از همان اولین بازی که فرصت بازی پیدا کرد مشخص بود سرمربی پورتو به خاطر او مقصر است. از زمانی که در دومین فصل حضورش در بهترین تیم پرتغال حضور داشت، دست از لحظات شگفت انگیزی برنداشت. تامی تاکنون 84 بازی، 40 گل و 34 گل برای هم تیمی هایش به ثمر رسانده است! آمار او در این فصل هنوز دیوانه کننده است. ستاره سابق پرسپولیس که در مقطعی از فصل جدید گل نزد، مدت هاست موتورش را روشن کرده و با گل یا پاس گل در فوتبال اروپا به خصوص پرتغال سروصدا کرده است.

طارمی در این فصل پس از 24 بازی 13 گل به ثمر رساند و 12 پاس گل داد. این آمار نشان می دهد مهدی طارمی به تنهایی روی 40 درصد گل های تیمش تاثیر گذاشته است. او با همین تعداد گل امروز بهترین گلزن پرتغال در لیگ پرتغال است و بدشانس است که با توجه به سنش دیر به فوتبال اروپا معرفی شده است. این معرفی کند البته برای طارمی مشکلی ایجاد نکرد. حالا تیم های سرشناس پنج لیگ معروف اروپایی برای به خدمت گرفتن مدافع 29 ساله تیم ملی ایران دندان سوراخ کرده اند. خیلی ها می گویند سقف تیم پورتو برای مهدی پایین آمده و به نظر می رسد او برخلاف علیرضا بیرانوند چاره ای جز بازگشت به فوتبال ایران ندارد و توانایی درخشش در ترکیب تیم های بزرگ انگلیسی و اسپانیایی را دارد. این شرطی است که پورتو با فروش مهاجم ایرانی با قیمتی مناسب موافقت کرده است. شاید پورتویی ها بهتر از هرکس دیگری می دانستند طارمی چیست و سریع به او پیشنهاد 60 میلیون و 60 میلیونی دادند تا تیم های کمتری برای خرید او باشند.

[ad_2]

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

مکمل کراتین بدنسازی: راهی برای افزایش قدرت و حجم عضلات
زیباترین ورق های شیروانی: هنر و جلوه یکپارچه در خودروها
بازی انفجار ایرانی: جذابیت و اثرات آن
مکمل گینر: راهی برای افزایش وزن و اندام بدن
سایت انفجار ایرانی با درگاه مستقیم: برنده شدن به راحتی
خرید عمده تیشرت مردانه: راهی برای تازیانه کردن استایل شما
تماس با ما