سرنوشت «پوتین» و «ادوگان» چگونه به هم مرتبط است؟



روآرو- محمدمهدی حاتمی; جنگ در اوکراین، که تقریباً به طور قطع طولانی شده و فرسایش یافته است، به آرامی پیامدهای اقتصادی خود را نشان می دهد. در ایران همانطور که انتظار می رفت رکورد قیمت گوشت و افزایش قیمت گندم (و سایر مواد غذایی مرتبط)، افزایش قیمت روغن و افزایش قیمت تخم مرغ در راه است.

در کشورهای دیگر، به ویژه کشورهای واردکننده انرژی، ممکن است وضعیت بدتر باشد. قیمت گاز در اروپا تقریبا 30 درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر، در حالی که تورم در کشورهایی مانند آلمان رکورد شکسته است، افزایش قیمت انرژی می تواند دوباره این رکورد را بشکند.

دود عذاب در چشم جهانیان

تحریم‌های اقتصادی فزاینده و بی‌سابقه علیه روسیه بر اقتصاد کشورهای درگیر تأثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال، تولیدکنندگان پوشاک ایتالیایی سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار به روسیه صادر می کنند و اکنون باید این درآمد را محدود کنند.

شرکت های نفتی (مانند بریتیش پترولیوم در بریتانیا) و همچنین خطوط هوایی (مانند بوئینگ و ایرباس) بازار روسیه را ترک کرده اند و قبلا اذعان کرده اند که ضرر خواهند کرد. در همین حال، تحریم ها و تنش های نظامی عمومی علیه اوکراین قیمت نفت را به 120 دلار در هر بشکه افزایش داده است که از سال 2008 بی سابقه بوده است.

قربانیان 120 دلاری عمدتاً چین و پس از آن هند، ژاپن و جمهوری کره بودند، در حالی که افزایش تورم متناسب با قیمت انرژی در این کشورها به زودی به سایر اقتصادهای جهان سرایت کرده و اقتصاد جهانی را تحت فشار قرار خواهد داد.

مورد خاص ترکیه

در این میان کشورهایی هستند که غیرمنتظره ترین آسیب را از جنگ اوکراین متحمل خواهند شد: : ترکیه. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سال‌های اخیر دوستی موروثی با ولادیمیر پوتین ایجاد کرده است و حتی تصویری از ناتو و ایالات متحده خریداری کرده است.

ترکیه سیستم دفاع موشکی اس-400 را از روسیه خریداری می کند، اما آمریکا تهدید می کند که ترکیه را مجازات می کند. در عمل تحریم ها برداشته شده و ترکیه از برنامه توسعه F-35 آمریکا حذف شده است.

روسیه همچنین سرمایه گذاری زیادی در اقتصاد ترکیه انجام داده و هزاران شرکت در این کشور راه اندازی کرده است. در سال های اخیر پس از اعلام ارائه مسکن از طریق خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار در ترکیه، نام شهروند روس همواره در میان شهروندان کشورهایی که بیشترین ملک را در ترکیه خریداری کرده اند، مطرح بوده است.

علاوه بر این، نگاهی به آمار گردشگران ورودی به ترکیه نشان می‌دهد که روس‌ها با حفظ موقعیت پیشرو خود در سال‌های اخیر، بخش بزرگی از صنعت گردشگری ترکیه را به گردش درآورده‌اند.

بر این اساس، در سال های اخیر (بدون در نظر گرفتن کاهش ورود گردشگران به دلیل بیماری هاری رونا)، بین 13 تا 15 درصد از گردشگرانی که به ترکیه می آیند، همگی شهروند روسیه هستند.

جنگ اوکراین و جنگ اردوغان

اما حالا ممکن است تمام این جمعه ها تمام شده باشد. ترکیه تحت فشار ایالات متحده و ناتو اعلام کرده است که تنگه بسفر و داردانل را بر اساس توافق مونترو برای عبور از این تنگه مسدود خواهد کرد.کشتی های نیروی دریایی.

روسیه مقصر اصلی است، اما مسکو از این بابت از ترکیه نیز تشکر می کند، شاید به دلیل چنین اقداماتی، “دریای سیاه” ظاهر کشتی های “ناتو” را نبیند، در حالی که روسیه “کریمه” را اداره می کند، آنها آن را دارند. در دستان آنها و اکنون تنها کشتی های قدرتمند نیروی دریایی آماده جنگ در این منطقه هستند.

با این حال، کاهش ارزش روبل، واحد پول روسیه، در نهایت به ترکیه آسیب می رساند. تا به امروز ارزش روبل روسیه بین 30 تا 40 درصد در برابر دلار کاهش یافته است و احتمالاً این روند ادامه خواهد داشت. بنابراین، اگر محدودیت های احتمالی برای شهروندی روسیه را در نظر بگیریم، ترکیه می تواند اکثریت 7 میلیون گردشگر روسی را که سالانه به ترکیه سفر می کنند، از دست بدهد. (در مقایسه، ایران تقریباً بیشترین تعداد گردشگر خارجی خود را دارد، در حالی که تعداد کل گردشگران خارجی در ترکیه به 50 میلیون نفر در سال می رسد.

قدرت خرید شهروندان روسیه برای خرید ملک در ترکیه نیز رو به کاهش است و علاوه بر این، شرکت های روسی در خاک ترکیه ممکن است در فهرست تحریم های اروپا قرار گیرند، حتی اگر خود ترکیه در برابر فشار برای تحریم این شرکت ها مقاومت کند.

رکورد تورم در ترکیه

این در حالی است که ترکیه سه محصول روسیه گاز، نفت و گندم وارد می کند. قیمت گاز و نفت قطعا افزایش خواهد یافت و در روزهای آینده، ممنوعیت صنعت گاز دولتی روسیه می تواند قیمت جهانی گاز را سریعتر افزایش دهد.

در همین حال، از آنجایی که روسیه و اوکراین در فهرست هفت تولیدکننده بزرگ گندم در جهان قرار دارند، افزایش قیمت این محصولات بر ترکیه تاثیر بسزایی خواهد داشت. (در این مورد، ایران و ترکیه در یک مسیر هستند، اما ایران حداقل این مزیت را دارد که واردکننده انرژی نیست).

اخیراً مرکز آمار ترکیه گزارش داده است که نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه فوریه به 54.44 درصد رسیده است که بالاترین رقم در دو دهه اخیر است. روزنامه دیلی صباح ترکیه گزارش داد که انتظار می رود تورم در ترکیه به دلیل حمله نظامی روسیه به اوکراین بیشتر افزایش یابد.

در نتیجه، ترکیه احتمالا یکی از قربانیان اصلی جنگ در اوکراین خواهد بود. رجب طیب اردوغان روی دوستی با کشوری که از سوی ناتو و آمریکا مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، شرط بندی می کند و این ممکن است سرنوشت “اردوغان” و “پوتین” را به هم گره بزند.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances