سناریوهای مختلف قیمت دلار در سال 1401


روآرو- دبیرکل کانون صرافی ها معتقد است با توجه به بسته شدن بودجه سال آینده به 23 هزار تومان، در صورت تداوم افت بازار ارز، دلار به زیر 23 هزار تومان نمی رسد. در مقابل در سه ماهه گذشته قیمت دلار از 30 هزار و 500 تومان وارد کانال 25 هزار تومان شد و در صرافی به 24 هزار تومان رسید.

به گزارش فرارو، سعید مجتهدی منشا روند نزولی بازار ارز را عواملی چون افزایش قیمت نفت، نتیجه مذاکرات وین، شدت لغو تحریم ها و … دانست. نرخ دلار به زیر 23 هزار تومان بسیار پایین است.

در حالی که در چند روز گذشته دلار در مراحل اولیه کانال 26 هزار تومانی باقی مانده بود، هر خبر که باشد، 10 روز از بازگشت دلار به آستانه 26 هزار تومان می گذرد، اما در این مدت بانک آمریکا این کار را انجام داد. ظاهر نمی شود هر نشانه ای از پیشرفت و غلبه بر پیروزی.

بازارهای ارز اغلب به اخبار سیاسی واکنش سریع نشان داده اند، اما همزمان با انتشار اخبار مخالف از سرگیری مذاکرات برجام، تغییری در رفتار دلار ایجاد نشده است. دلار روز چهارشنبه در بازار آزاد 26 هزار و 200 تومان و قبل از عید فطر 30 تومان ارزان شد.

پیش بینی نرخ ارز در سال آینده
وحید شقاقی شهری، کارشناس مسائل اقتصادی با فرارو صحبت کن وی با اشاره به اینکه دو سناریو برای نرخ ارز در سال آینده قابل تصور است، گفت: در شرایط خوش بینانه اگر برجام کمتر یا بیشتر اتفاق بیفتد این امر باعث آرامش بازار ارز و جلوگیری از افزایش قیمت می شود.

وی افزود: همزمان با تجاوزات روسیه به اوکراین، قیمت نفت بیش از 100 دلار افزایش یافت که افزایش قیمت سوخت منجر به افزایش ارز خارجی ایران شده است، زیرا بیش از 95 درصد صادرات غیرنفتی ایران را فرآورده‌های نفتی تشکیل می‌دهد.

علاوه بر این، با فاصله گرفتن کشورها از اوج کرونا و بازگشت اقتصاد جهانی به حالت عادی، این مشکل منجر به افزایش قیمت جهانی فلزات شده است و برعکس، ایران همچنان دارای معادن و صادرات زیادی است. شقاقی گفت: فلزات و سنگ معدن بالاست. نکته مهم این است که این امر باعث افزایش نرخ ارز ایران نیز می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ترازنامه کشور در سال آینده قابل پیش بینی است، افزود: بنابراین می توان انتظار داشت که بهبود برجام در سال آینده برای اقتصاد ایران خوب و در عین حال بد باشد. اگر مذاکرات برجام شکست بخورد، بیشتر پرونده هسته‌ای ایران می‌تواند به شورای امنیت برود که دلار را از کانال 30 هزار تومانی بالا می‌برد، اما معتقدم اگر شرایط پیش بیاید، تا پایان مذاکرات برجام برقرار می‌شود. سنوات و مجازات ها لغو خواهد شد.

وی درباره پیش بینی نرخ ارز در سال آینده نیز بیان کرد: با توجه به افزایش درآمدهای ارزی و بهبود وضعیت اقتصادی، دلار بین 23 تا 25 هزار تومان در نوسان خواهد بود، اما اگر به هر دلیلی برجام با نتایج ذکر شده همراه شود. در بالا دلار وارد کانال 30 هزار تومانی می شود اما از سوی دیگر با توجه به افزایش قیمت نفت به دلیل جنگ در اوکراین و افزایش قیمت فلزات به دلیل بازنگری در کرونا، این موضوع را باید در نظر گرفت. در جهان. درآمد ارزی کشورمان افزایش چشمگیری خواهد داشت اما از طرفی در صورت حذف برجام این دو عامل اثر متقابل داشته و نرخ ارز به حدود 30 هزار تومان می رسد.

شقاقی گفت: با احیای برجام، انتظارات تورمی کاهش می‌یابد، البته انتظارات تورمی کنترل می‌شود و این امر بر بازار ارز تأثیر می‌گذارد، برعکس، بانک مرکزی می‌تواند بازار ارز را کنترل و تنظیم کند. . آسان تر، که باعث ثبات بازار ارز می شود.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesdigital currency channelدانشگاه