نسخه جدید وین; آیا توافق به زودی اعلام می شود؟روآرو- در حالی که مذاکرات در وین ادامه دارد و هیچ خبر شفاف و رسمی از این مذاکرات منتشر نشده است، برخی خبرنگاران می گویند متن نهایی این توافق آماده شده و به زودی امضا خواهد شد.

رضا زندی روزنامه نگار باسابقه انرژی در توییتی نوشت: خبر قطعی مبنی بر امضای توافق هسته ای در وین تا ۷۲ ساعت آینده دریافت کردم، نفت ایران با شرایط طلایی به بازار بازگشت.

رضا عباسی، فعال رسانه‌ای می‌گوید محتوای توافق نهایی نوشته شده است و تنها موضوع مهم باقی‌مانده موضوع امنیتی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باقی است. توافق لازم در وین انجام شده است و در صورت مثبت بودن نتیجه سفر گروسی، گروسی و 1+5 در کنفرانس مطبوعاتی به طور رسمی توافق را اعلام خواهند کرد.

شب گذشته اعلام شد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه به تهران سفر می‌کند تا درباره برخی اختلافات با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند.

اولیانوف، سفیر روسیه در این مذاکرات عصر امروز در توییتر نوشت: «دیروز یازدهمین سالگرد آغاز مذاکرات وین بود. این یک ماراتن طولانی و پر انرژی است. “تقریبا تمام شده است.”

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات اعلام کرد که «تا زمانی که همه چیز توافق نشود، توافقی حاصل نخواهد شد». “هنوز مسائلی باقی مانده است.”

تا به امروز هیچ مقام ایرانی در این مورد اظهار نظر نکرده است.

در همین حال نیم ساعت پیش خبری مبنی بر لغو مذاکرات از سوی مجلس دولتی روسیه اولیانوف منتشر شد.

لورا روزن، خبرنگار المانیتور، در توییتی مبنی بر عدم مذاکره اولیانوف نوشت: «نماینده روسیه دیشب به من گفت که این هفته باید روی کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (اوکراین) تمرکز کند. او امیدوار است زمانی که او در مذاکرات وین شرکت نمی‌کند: «شریکای آمریکایی و اروپایی با ایران زمینه‌های مشترکی پیدا خواهند کرد.» «امکان پذیر است».

خبرگزاری ایرنا اما به نقل از منابع نزدیک به هیئت روسی این ادعا را رد کرد.

کنفرانس مطبوعاتی منظم جیانگ یو سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد امور خارجه

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبر توافق در وین، در توئیتی نوشت: مذاکرات در وین همچنان ادامه دارد. خبر خوب این است که آغاز جایگزین یک معامله خوب نمی شود. هیچ کس نمی تواند بگوید که توافق حاصل شده است، تا زمانی که همه مسائل مهم باقی مانده حل و فصل شود. نیاز به تلاش ویژه دارد. اکنون همه روی مرحله نهایی تمرکز کرده اند.»

گزارش سازمان

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه گزارشی از آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت کرده است که بر اساس آن ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 15 برابر بیشتر از آنچه در برجام توافق شده است.

بر اساس این گزارش، انتظار می رود ایران در اواسط فوریه (حدود 20 روز پیش) هگزافلوراید اورانیوم (UF6) را به 1.1997 کیلوگرم ارتقا دهد. این در حالی است که ایران در ماه نوامبر تنها ۷۲۴۹ کیلوگرم از این ماده را جمع آوری کرده است.

بر اساس توافق هسته ای 2015 برجام، ایران می تواند تا 300 کیلوگرم از ماده مورد استفاده در غنی سازی اورانیوم را در اختیار داشته باشد.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesdigital currency channelدانشگاه